زندگینامه افسانه جهانگیری

زندگینامه افسانه جهانگیری

زندگینامه افسانه جهانگیری

افسانه جهانگیری دختر فتح الله خان جهانگیری از خوانین طایفه آردکپان ایل قشقایی می‌باشد. افسانه جهانگیری همسر فرود گرگین نوازنده مشهور قشقایی است، دو آلبوم «کوراوغلی» و «هجران» در دهه ۱۳۶۰ با صدای این خواننده منتشر شده‌ که در زمان خود با موفقیت روبرو شده‌اند، از جمله مهم‌ترین آثار او می‌توان به همکاری‌هایش با حسین علیزاده و اجرا در آلبوم «مادران زمین» و همچنین آلبوم «اوجاداغلار» حسین حمیدی اشاره کرد.

این خواننده متولد ۱۳۳۶ منطقه شولان سرحد و چهاردانگه است و زنده یاد محمدرضا لطفی پس از حضور در این منطقه برای شناسایی استعدادهای برتر او و خواهرش شهین جهانگیری را به دنیای موسیقی معرفی کرده است.

جهانگیری همراه با گروه هم آوایان حسین علیزاده، در کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، فرانسه و بلژیک به اجرای برنامه پرداخته است. از اجراهای داخلی این خواننده می‌توان به سال ۹۳ و حضور دربرنامه خیریه به نفع بچه‌های سرطانی در شهر ساری با گروه پریرخ بی بی (پروین نمازی، افسانه جهانگیری، نازلی جهانگیری، پریسا کاشفی، سیما شکرانی)، اجرا همراه با گروه شمشال به سرپرستی حسین حمیدی، حضور در کنسرتی به یاد محمدرضا لطفی با حضور ماهور لطفی، مهرزاد هویدا امین اکبر پور، سجاد مهربانی، افسانه جهانگیری، نازلی جهانگیری در فرهنگسرای نیاوران اشاره کرد. این خواننده در موسیقی سایر اقوام از جمله لری، آذری، کردی، گیلکی، مازنی و خراسانی نیز تبحر دارد.

آغاز کار هنری

وی در موسیقی متن فیلم گبه به کارگردانی محسن مخملباف و آهنگسازی حسین علیزاده آوا و آواز خواند سپس در کارهای دیگر از جمله آلبوم مادران زمین با حسین علیزاده به همکاری پرداخت. او همچنین با حسین حمیدی در آلبوم اوجاداغلار به هنرمندی پرداخته است.

حاشیه ها

آخرین همکاری افسانه جهانگیری
آخرین همکاری او با هاتف علیمردانی در تیتراژ فیلم آباجان بوده است.

ازدواج افسانه جهانگیری
ایشان همسر فرود گرگین‌پور نوازنده مشهور ایل قشقایی و از استادان دانشگاه هنر تهران می‌باشند.

افسانه جهانگیری از زبان همسرش فرود گرگین‌پور
افسانه، همسرم ایلیاتی است. زنِ رشیدِ ایل قشقاییم که مادری می‌کند برای دِنا و صبا و کاوه. افسانه صدایش، مخملِ تازه رُسته سبزِ بهار است. افسانه صدایش رنج دارد. به زبان ایلیاتیها می‌خواند و تمام خانه تصویر ایل می‌شود؛ رفته‌های دور، کوه‌های بلندِ پُربرف و تابستانهای داغ که تمام خانه پُر می‌شود از آوازِ لای لایِ مَشک. با ویولُن و پیانو موسیقی ایل می‌نوازم. دستهایم می‌لغزد روی نرمی ساز. بچه ام، کودکم. نُتهای غنوده بیدار می‌شوند. یک به یک، گام به گام. افسانه دَم می‌گیرد به لالاییهای دور. صبا و کاوه سراغ سازهایشان می‌روند. رسمِ عشق می‌گیریم به شکوهِ نوا. می‌زنیم و می‌زنیم. رنجهایمان در اشکهایمان رها می‌شود. دلمان شورِ عشق می‌گیرد. دشتی و همایون و بیات و افشار، سه گاه و چهارگاه. خوشیم با عشق. سودایی دارد این عالم.

فعالیت های هنری افسانه جهانگیری

آلبوم ها:
گبه – اثر حسین علیزاده
مادران زمین به‌همراه حسین علیزاده، حسین حمیدی، هما نیکنام و پروین نمازی
اوجاداغلار به‌همراه حسین حمیدی (موسیقی قشقایی)


لالایی به‌همراه حسین حمیدی