ساسان کریمی – مائولو مائولو

نام اثر : مائولو مائولو

خواننده : ساسان کریمی

آهنگ ساز : میلاد شهریاری


ساسان کریمی – مائولو مائولو

موسسه آوای هنر ایل قشقایی تقدیم میکند:
روایتی متفاوت از موسیقی عاشیقی
تنظیم و پیانو :میلاد شهریاری
خواننده:ساسان کریمی

ویولن :محمدرضا نوروزی
کمانچه:شهاب عبداللهی
ساز کوبه ای:امیرارسلان دستان
گروه کر شیراز به سرپرستی طیب فقیه
ضبط استودیو آبنوس مجتبی مهنا

 

منظومه‌های آشیق ها دوگونه است.

حماسی مانند کوراغلو که مبارزات حق طلبانه مردم در درازنای تاریخ پرفراز و نشیب تصویر شده و منظومه غنایی که برخلاف منظومه حماسی محصول زمان صلح و دوران آرامش تاریخ سرزمین آنهاست که قهرمانان این منظومه‌ها پیام‌آوران دلباختگی، وفا، صداقت و دوستی و عشقه
آشیق های آذری دو گروه بوده‌اند.

یکی از آنها که مهارت نواختن و خواندن دارند و خلاقیت هنریشان ضعیف است

و دیگر آشیق ها ماهر و استاد که طبع شعری سرشار دارند و استاد شعر و موسیقی بومی‌اند مانند آشیق قوربانی، ساری آشیق آشیق علسکر.
روایت براساس تحقیقات آقای فروند گرگین‌پور، هنرمند بزرگ ایل قشقایی.
‎    آشیق، مالک گنجینه عظیم هنر و ادبیات‌اند که سروده‌های استادانه خود را با ایده‌های مردمی و انسان‌دوستانه با الهام از طبیعت و حفظ سنن و هنر آشیق در میان مردم رواج می‌دهند.
‎    در گذشته آشیق ها با ساز معروف خود (قوپوز) یا کمانچه در میان طوایف مختلف ضمن گذران معیشت، گوشه‌هایی از تاریخ تاریک قوم ما را روشن می‌ساختند و با شرکت خود در جشنها و عروسی‌ها به دلهای افسرده مردم امید و توان می‌بخشیدند.
‎    آشیق در دوران حکومت صد ساله قره‌قویونلوها در آذربایجان و اسکان و جوشیدن کامل ترکها، از سرزمین آذربایجان به فارس کوچیدند و همراه ایل قشقایی زندگی خانه‌بدوشی را شروع کردند. این خنیاگران قوپوز به دست، ایل به ایل و چادر به چادر گشتند و به رستاخیز ادبیات کمک کردند. منظومه ساختند، داستان گفتند و در همین حال مردم را در حل دشواریها یاری دادند.واژه عاشیق “Ashiq” در ادبیات آذری به معنی قاب‌بازی است اما در بین عوام، لقب خوانندگان مردم است که هم می‌خوانند و هم می‌نوازند و هم شعر می‌سرایند. آشیق هنرمند است، آهنگ زن منظومه سراست، هنرپیشه و داستان‌گو است.
‎    ادبیات آشیق ها با سه زمین شعر، موسیقی، رقص تشکیل می‌شود. اما آشیق ها بالاتر از همه اینهاست زیرا در اجرای اپرای کوراغلو صدها هنرمند و نوازنده شرکت کردند ولی یک آشیق به تنهایی می‌تواند هر یک از بخشهای اپرا به خوبی ایفا کند.
‎    فرق مهم آشیق و خواننده در این است که آشیق برخلاف خواننده، محل ماجرا را خودش می‌آفریند، مولف و آهنگساز هم خودش است.

تقدیم به شما عزیزان
با همکاری دوستان عزیز.